poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Interaktywne kostki na Dzień Scrabble

13 kwietnia obchodzimy nietypowe święto - Dzień Scrabble. Kto z nas nie słyszał nigdy o tej wciągającej grze polegającej na układaniu słów? Jeśli jeszcze w nią nie graliście, gorąco polecam Wam spróbować. Tylko uważajcie, to wciąga 😉

Jeśli nie posiadacie gry w wersji tradycyjnej albo po prostu chcecie pograć ze swoimi uczniami w czasie zajęć online, EduTriki pędzą z rozwiązaniem. Może skorzystacie z mojej propozycji.

Specjalnie na Dzień Scrabble przygotowałam interaktywną kostkę w Genially. Możecie skopiować jej kod iFrame i wykorzystać w swoich pracach Genially w dowolny sposób i w dowolnym układzie. Zadbałam o to, aby poszczególne litery wypadały z podobnym prawdopodobieństwem jak w tradycyjnej grze z płytkami. Kostka składa się aż ze stu obrazków, których liczba odpowiada liczbie płytek, które znajdziecie w oryginalnej, fizycznej wersji gry. Przykładowo litera A występuje aż na dziewięciu obrazkach, a litera Ź tylko na jednym. Dzięki temu łatwiej będzie wylosować taki układ liter, który pozwoli na zbudowanie wyrazów.


Jeśli nie macie pomysłu na własną grę z płytkami Scrabble, możecie skorzystać z jednej z dwóch propozycji, które dla Was przygotowałam.

Trudniejszym wariantem jest ten, w którym jednorazowo możecie wylosować siedem liter. Zasady gry możecie sami ustalić. Każdy z uczniów może samodzielnie wylosować dla siebie zestaw liter i np. dwukrotnie mieć możliwość wymienić dowolną ich liczbę. Następnie każdy stara się ułożyć słowo, którego wartość punktowa (cyfry przy literach) będzie jak największa. Jest możliwość wylosowania pustego pola. W takiej sytuacji uczeń może wstawić w to miejsce dowolną literę. Powyżej kostek do losowania znajdują się płytki do przesuwania i układania wyrazów w wydzielonej części otoczonej ramką. Płytki z kostkami są ułożone w kolejności zgodnej z frekwencją występowania liter (od najczęściej do najrzadziej występujących na kostce).

Wersja z siedmioma kostkami:


Wersja z dziesięcioma kostkami:


Pamiętajcie, że możecie stworzyć własne zasady gry 🙂

Życzę dobrej zabawy!

7 komentarzy:

  1. Bardzo dziękuję Pani Agnieszko! Pani pomoc nie da się przecenić!

    OdpowiedzUsuń
  2. Doceniam i dziękuję:) Cudownie, że Pani wciąż nas wspiera swoimi pomysłami :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wykorzystuję tę grę na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych online. Świetnie się sprawdza. Dziękuję ;).

    OdpowiedzUsuń

Polecany post

Podręcznikowy koszmar

Znacie to, prawda? Ten niepokój, który dopada nas, nauczycieli bibliotekarzy, gdy jeszcze powinniśmy odpoczywać i korzystać z wakacji, aby w...

Popularne posty